Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Wiedzieć więcej

Koledzy i Koleżanki.

Poniższym tekstem pragnę przybliżyć Wam cele naszego związku, jego uprawnienia, a także korzyści z przynależenia do związku oraz historię naszej krótkiej, póki co, działalności.

Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność w UPC Polska (UPC Solidarność) powstała dzięki determinacji kilkunastu osób, pracowników działu technicznego, ale przede wszystkim dzięki odwadze czterech najbardziej zaangażowanych osób.

Związki Zawodowe w UPC funkcjonują od października 2015 roku. Już na samym początku działalności związek (UPC SOLIDARNOŚĆ) był silny, prężny i zrzeszał coraz więcej osób. Powstanie Związków Zawodowych w tej branży było na pewno ewenementem w skali regionu, jeśli nie całego kraju, a od Komisji Krajowej NSZZ Solidarność otrzymaliśmy pewne i długoterminowe wsparcie.

Początkowo wystosowaliśmy szereg pism do Zarządu Spółki, które najkrócej rzecz ujmując dotyczyły przede wszystkim godnego traktowania pracowników. Z większością tych pism możecie zapoznać się przeglądając naszą stronę związkową.

Koleje losu sprawiły, że połączyliśmy nasze siły z innymi Związkami. Dziś, jako Międzyzakładowa Organizacja Związkowa (MOZ SOLIDARNOŚĆ) jesteśmy jeszcze silniejsi i bardziej zmotywowani do dalszej działalności. Zrzeszamy kilkaset związkowców z trzech firm: Ericsson, Sodexo oraz UPC.

Jak mówi stare przysłowie: „Dobry związek to taki, do którego ma się zaufanie, związek na całe życie”

Dlatego mam nadzieję, że pogłębiając Waszą wiedzę na temat działalności związku, wzrośnie Wasze zaufanie do nas, a niezrzeszonych może skłoni do przyłączenia się do nas.

Pracownicy, którzy się organizują mogą wspólnie wynegocjować wyższe płace, uczciwsze traktowanie, czy korzystne układy zbiorowe pracy. Chciałbym w tym miejscu bardzo wyraźnie zaznaczyć bardzo istotną kwestię: nikt nie może pracownikowi zabronić wstąpienia do Związków Zawodowych, każdego, kto tak myśli bądź czyni odsyłam do Art.181 §1 i Art.183 kodeksu pracy oraz do Art. 2.1 Ustawy o związkach zawodowych.

Już na samym początku powstania związku zostało zaproponowane przez obydwie strony podpisanie wspólnego porozumienia / umowy mającej na celu określenie wzajemnej współpracy. Niestety przez prawie 12 miesięcy nie udało nam się porozumieć w tej kwestii z Zarządem spółki. Dopiero z końcem września 2016 roku, obustronnie podpisano „Umowę w sprawie wzajemnych relacji oraz ogólnych zasad współpracy pomiędzy UPC Polska Sp. Z o.o., a Międzyzakładową Organizacja Związkową NSZZ „Solidarność” Ericsson – Sodexo – UPC działająca w UPC Polska”. Podpisanie umowy uregulowało naszą działalność. Informacje o Związkach Zawodowych zaczęły pojawiać się na stronie wewnętrznej firmy. Link do strony Związku znajduje się obecnie na głównej stronie tzw.: „strefie”

NALEŻYSZ – ZYSKUJESZ

U wielu z Was pojawiło się zapewne pytanie, jakie korzyści będę miał z przystąpienia do Związku ?

Przede wszystkim przynależność do Związku daje gwarancję pracownikowi, że nie zostanie zwolniony z dnia na dzień. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że Zarząd Spółki ma obowiązek konsultacji zamiaru zwolnienia każdego pracownika ze Związkami Zawodowymi, jeśli jesteś związkowcem otrzymujesz wsparcie Związku w tej kwestii.

Jakiś czas temu w tygodniku Solidarność pojawił się bardzo ciekawy artykuł w tym temacie, do którego odsyłam już teraz: „JAZDA NA GAPĘ”. (https://mozsolidarnosc.org/jazda-na-gape)

Jednym z celów Związku jest negocjowanie korzystnych warunków pracy i płacy każdego pracownika, nie tylko związkowca. Logika jednak jest prosta, im więcej osób zasila szeregi Związku tym nasz głos jest bardziej słyszalny: WIĘCEJ znaczy SILNIEJ !

Ponadto każdy Związkowiec, który poza deklaracją przystąpienia do związku wypełnił / bądź wypełni dobrowolny formularz przystąpienia do programu CDO24 otrzymuje bezpłatną pomoc radców prawnych, którzy udzielą wsparcia prawnego nie tylko z prawa pracy, ale również z doradztwa innych zakresów prawa jak np. prawa cywilnego, itp.

Związki Zawodowe reprezentują interesy wszystkich pracowników. Jesteśmy w stanie negocjować na różnych poziomach, w tym na szczeblu Zarządu UPC Polska, dzięki czemu problemy pracowników trafiają bezpośrednio do Zarządu Spółki. Jednakże żebyśmy byli dobrze zrozumiani – nie zależy nam na ciągłym konflikcie z pracodawcą, wręcz przeciwnie, ale chcielibyśmy żeby „zwykły” pracownik był wreszcie zauważony, wysłuchany. Niestety realia życiowe pokazują od dawien dawna, że „z góry czasem trudno dojrzeć dół i jego problemy”.

Jednocześnie pragnę nadmienić, że na indywidulane sprawy pracownika niebędącego członkiem Związku niechętnie tracimy nasz czas. Dlaczego ?.
Dlatego, że zdarza nam się korzystać z porad ekspertów, za które Związek musi zapłacić i jest to pokrywane ze składek członkowskich.

Zdaję sobie sprawę, że jedynie przybliżyłem korzyści z bycia związkowcem, ale też wiem, że wiele innych wyzwań przed nami.

Pamiętaj tylko, że jako Związkowiec nie jesteś sam, jeżeli masz problemy w pracy.

Jako Związkowiec zyskujesz pomoc w przypadku niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji czy przemocy.

Korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów.

Jakie są kompetencje Komisji Zakładowej ?
- przede wszystkim zajmujemy stanowisko w indywidualnych sprawach pracowniczych,
- wyrażamy opinie w sprawie wypowiedzeń umów o pracę,
- współdecydujemy w zakresie regulaminów Pracy oraz innych dokumentów mających wpływ na dobro pracownika,
- zajmujemy stanowisko w zakresie warunków i bezpieczeństwa pracy (Komisja BHP),
- zajmujemy stanowisko w sprawach dotyczących Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (komisja ZFŚS)
- powołujemy na stanowiska Społecznych Inspektorów Pracy (SIP)
- mamy prawo do wszczęcia sporu zbiorowego oraz innych form protestu w zakładzie pracy.

Związki Zawodowe są również informowane o działalności i sytuacji ekonomicznej zakładu pracy oraz przewidywanych w tym zakresie zmianach, stanu i struktury zatrudnienia oraz działań, mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia, a także działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia, wszystkich innych informacjach, które mogą mieć istotny wpływ na pracowników oraz firmę.

Związek Zawodowy w UPC Polska podjął decyzję, aby chronić personalia wszystkich swoich członków.

Przystępując do Związku tylko Ty i Skład Komisji wie, że jesteś z nami i nas popierasz. Jesteś anonimowy dla pracodawcy.

Niektórzy zadają sobie pytanie: anonimowy ?, dlaczego i po co ?
Odpowiedź jest prosta: uważamy, że nie każdy pracownik „wyższej kadry” dojrzał do tego, żeby przyswoić fakt przynależności związkowej swojego podwładnego.
Nie chcemy żeby pracownik / związkowiec w jakikolwiek sposób cierpiał z tego powodu. Nikomu jednak nie zabraniamy ujawnienia się, że jest związkowcem. Uważamy, że w ten sposób pokazujemy, że ma się „odwagę cywilną”.

A co ze składką ?
Składki są przeznaczane są głównie na przyjemności – jednym zdaniem na: „Sex & Drugs & Rock&Roll” – to oczywiście nie prawda.
Niestety wielu tak myśli. Składki w głównym stopniu przeznaczane są na konsultacje prawne, przejazdy oraz dojazdy na miejsce spotkań, utrzymanie strony, domen, zapomogi losowe, pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, reprezentowanie i ochrona związkowców, fundusze strajkowe, wybory, itp. itd.

Mam nadzieję, że powyższe informacje chociaż trochę przybliżyły Wam naszą działalność.

Mimo starań wiem, że nie jestem w stanie przedstawić wszystkich istotnych elementów jakimi zajmuje się Związek w ramach swojej działalności.
Tekst kieruję głównie do tych osób, które nie podjęły jeszcze decyzji o wstąpieniu do Związku bądź też się tego boją. Jeśli tak jest, to prosimy o kontakt z jednym z naszych Społecznych Inspektorów Pracy w danym regionie lub z jednym przedstawicieli Składu Komisji Związku.

DOŁACZ DO NAS - ZWIĄZKEK TO MY
 
Przemek [rp]
 
 



 

Witamy koleżanki i kolegów z Play

Benefity

Zgłoś deklarację

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność

strony www strony www