Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Refleksja i na temat.

     Wielokrotnie słyszałem wypowiedź moich znajomych, po co komu związki zawodowe, solidarność i jej polityka.

     Należymy do różnych grup ludzkich. Jesteśmy członkiem rodziny, jednym z mieszkańców budynku obywatelem miasta, państwa i narodu. Niektórzy są przedstawicielami jakiegoś stronnictwa, katolikami lub wyznawcami jakieś religii, można też być członkiem towarzystwa np. hodowli świnek morskich i związku przyjaciół lasów tropikalnych. Jednym słowem oprócz potrzeb czysto indywidualnych mamy także potrzeby społeczne. Ludzie dają upust swoim uczuciom społecznym zabiegając o to aby grupa do której przynależą miała powodzenie. Skoro UPC poprzez swoje działanie planowało rozbić małą społeczność jaką jest zakład pracy, grupa przyjaciół, bo tak bym nazwał kolegów z pracy z którymi pracuje się 15 i więcej lat założyła związek zawodowy. Związek negocjował warunki przejścia pracowników UPC którzy wcześniej nie byli informowani o swoim przyszłym losie.

     Wiemy że między przyjaciółmi powstaje wielka solidarność dlatego mamy teraz Międzyzakładową Organizacja Związkową „Solidarność” Ericsson-Sodexo-UPC. Związek, który opiera swoje działanie na życzliwości i solidności wielu osób prowadząc działalność w zakresie obrony praw i interesów pracowniczych nie tylko dla należących do związkowców ale dla wszystkich pracowników. Dziś Solidarność umożliwia swoim członkom bezpłatne szkolenia oraz opiekę prawną w postaci radców, adwokatów i negocjatorów, dając również wsparcie finansowe członkom znajdującym się w ciężkiej losowej sytuacji. Wiele osób stoi na pozycji kogoś, kto tylko narzeka i krytykuje, jeżeli jednak chcemy coś zmienić, powinniśmy się zaangażować.

     Co do polityki w związkach zawodowych uważam Solidarności jest wspólnym dziedzictwem całego narodu, a nie wybranych środowisk. Obecnie Związkowcy to ludzie o szerokim przekroju politycznym. Od lewicy po prawicę. Myślę że związek zawodowy nie będzie się mieszał do polityki. Już raz był AWS i wszyscy na tym stracili.


pk
 

Elektroniczna legitymacja