Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Po co i dla czego?

Dlaczego warto?

  • Pracownik nie będący członkiem związku nie będzie ostrzeżony o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy - podejmując uchwałę w dniu 20.06.1991 r. (I PZP 11/91) następującej treści: "Kierownik zakładu pracy nie ma obowiązku zawiadamiania na podstawie art. 38 par. 1k.p. o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę działających w zakładzie pracy organizacji związkowych w sytuacji, gdy pracownik nie zrzeszony nie wskazał do obrony swoich praw zakładowej organizacji, która wyraziła na to zgodę"
  • Pracodawca chcąc rozwiązać z Tobą umowę o pracę musi zasięgnąć opinii związku. Sprzeciw Solidarności powoduje, że Twoja sytuacja staje się niewspółmiernie lepsza, niż kiedy bronisz się sam.
  • Zasady Twojego wynagradzania ustalane są w uzgodnieniu ze związkiem zawodowym. Nie jesteś skazany na jedyną propozycję "nie do odrzucenia" jaką przedstawi Ci pracodawca.
  • Związek egzekwuje świadczenia należne Tobie i Twoim kolegom wynikające z zasad bezpieczeństwa i warunków pracy.
  • Gdy w zakładzie naruszane są przepisy prawa pracy, to z inicjatywy związków zawodowych w tym zakładzie może być przeprowadzona kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.
  • Pracodawca naruszając Twoją godność, spotyka się z reakcją przedstawicieli NSZZ Solidarność.
  • Poprzez swoich związkowych przedstawicieli masz możliwość kontrolowania wydatków z funduszu socjalnego i mieszkaniowego.
  • Jest wiele innych powodów, o których przekonasz się będąc członkiem naszego związku.

Jeżeli nie jesteś jeszcze członkiem związku, i masz problemy pracownicze lub inne - to zapisz się do NSZZ Solidarność - aby mieć pewność, że Komisja Zakładowa działająca w Twoim zakładzie będzie mogła skuteczniej reprezentować Cię przed pracodawcą.

Jeżeli jesteś członkiem NSZZ Solidarność i potrzebujesz pomocy, to możesz liczyć na pomoc działaczy i pracowników Zarządu Regionu. Potrzebne informacje i porady otrzymasz w siedzibie Zarządu Regionu lub jego biurach terenowych.
  • Prawnicy związkowi udzielają bezpłatnych porad dla członków związku i pomagają w procesach sądowych dotyczących spraw pracowniczych. Prawnicy przyjmująw Biurze Ekonomiczno-Prawnym Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach (tel.32 253-75-08, pokoje 112, 114, 116) oraz we wszystkich biurach terenowych w 12 miastach regionu.
  • Informacje i porady w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz warunków pracy (tel. 32 253 75 08, pokój 116).

źródło: http://www.solidarnosckatowice.pl/pl-PL/dlaczego_warto.html
 

Witamy koleżanki i kolegów z Play

Benefity

Zgłoś deklarację

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność

strony www strony www