Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nowy system wynagradzania po pierwszym okresie rozliczeniowym.

Koleżanki i Koledzy!


Aby nie pozostawiać wrażenia, że tematy którymi zajmowaliśmy się kilka tygodni wcześniej umierają śmiercią naturalną, wrócić do sprawy zmian w systemie wynagradzania pracowników zaangażowanych w proces sprzedaży. Być może nie podejmowalibyśmy tego tematu, gdyby nie fakt, że obawy które w procesie negocjowania zmian zgłaszaliśmy przedstawicielom Pracodawcy okazały się zasadne.

Mamy za sobą pierwszy miesiąc, który będzie rozliczony według nowego regulaminu prowizyjno- premiowego. W tym miejscu warto przypomnieć że informację o zmianie regulaminu kończyliśmy podsumowaniem w którym wyrażaliśmy nadzieję, że osoby decyzyjne dobrze wykorzystają tą zmianę.

"Na regulamin wynagradzania mieliśmy wpływ i dołożyliśmy wszelkich starań, by z punktu widzenia pracowników był on dla nich korzystny, niestety nie mamy wpływu na wyznaczanie celów miesięcznych – wskaźników, mnożników i akceleratorów… tu decyzje należą do menadżerów. Mamy nadzieję, że dobro ich podwładnych będzie im leżało na sercu tak bardzo jak nam.”

Sygnały jakie docierają do nas po pierwszym okresie rozliczeniowym od pracowników należących do naszej organizacji, jak i tych którzy z nami sympatyzują, niestety potwierdzają, że nasze obawy na które zwracaliśmy uwagę podczas negocjacji zmian regulaminów wynagradzania były słuszne.
  • Pracownicy przez cały miesiąc nie mieli możliwości weryfikowania realizacji swoich wyników
  • Do pracowników nie docierały raporty, na podstawie których mogliby śledzić na bieżąco realizację wyznaczonych im celów
  • Wstępne dane do rozliczenia prowizji i premii za kwiecień 2018 wskazują, że zdecydowana większość pracowników w pierwszym miesiącu zmiany nie otrzyma premii.
To daje nam podstawę do tego by zadać pytania:
  • Czy kalibracja nowego systemu wynagrodzenia prowizyjno-premiowego została przeprowadzona we właściwy sposób? (Na przykład na danych historycznych)
  • Czy zmiana w swych założeniach zakładała oszczędności (czytaj – obniżenie wynagrodzeń z tytułu premii)?
  • Czy kalibracja tak naprawdę miała miejsce?
Docierają do nas informacje o problemach z rozliczeniem pracowników według obowiązujących od pierwszego kwietnia reguł. Wielu pracowników zgłasza rozbieżności w rozliczeniach i błędy w danych stanowiących podstawę ich rozliczeń.

Przedstawiciele MOZ Solidarność podczas prac nad nowym regulaminem zwracali uwagę na kilka kluczowych elementów:
  • Kalibracja systemu – czy nowy regulamin wynagradzania zakłada mniejsze wydatki na prowizje i premie dla pracowników? (bez odpowiedzi ze strony przedstawicieli Pracodawcy)
  • Zabezpieczenie raportowe – czy są przygotowane raporty niezbędne do poprawnego rozliczenia pracowników po wprowadzeniu zmiany regulaminu? Czy Zespół Prowizji posiada obsadę niezbędną do wdrożenia zmiany? (były zapewnienia, ale realia pokazują coś innego)
Przedstawione wyżej okoliczności, a także informacje o celach wyznaczonych na maj 2018 dla pracowników objętych zmianą powodują, że ta sprawa będzie jedną z pierwszych, którą przedstawimy podczas pierwszego spotkania z nowym Prezesem UPC Polska, Robertem Redeleanu. Spotkanie było wstępnie planowane na połowę maja, czekamy na potwierdzenie terminu.

 

Witamy koleżanki i kolegów z Play

Benefity

Zgłoś deklarację

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność

strony www strony www